Aj v prípade herných stolov platí, že je taktiež nutné vyberať si stôl z ergonomického hľadiska. Nie je nič horšieho ako keď stôl, u ktorého trávite väčšinu svojho času, pomaly a nenápadne ničí Vaše zdravie. Čo všetko na Vašom tele môže ovplyvniť nevhodne zvolený stôl?

Ruky

Pri správnej ergonómii sedenia je najdôležitejšie, aby mal stôl správnu výšku. Pokiaľ je pre Vás doska stola moc vysoko, automaticky zdvíhate ramená a máte ich v strnulej, neprirodzenej polohe. To smeruje k bolesti ramien a krčnej chrbtice, ale hlavne k bolestiam trapézových svalov. Pokiaľ máte dosku stola naopak moc nízko, smeruje to k neprirodzenému hrbeniu sa a k bolesti chrbta. Pri správnej výške stola by Vaše lakte mali byť v pravom uhle s predlaktím. Je dôležité mať dostatočnú oporu predlaktia, a to buď jeho položením priamo na dosku stola alebo na podrúčky u kresla. Inak Vám budú lakte padať smerom dole a predlaktie bude utláčané hranou stola. V tomto prípade hrozí zlý prietok krvi a podráždenie svalov smerujúci k bolestiam rúk.

Ergonómia herných stolov - ruky

Nohy

Taktiež pre nohy platí pravidlo pravého uhla. Je teda vhodné, aby boli nohy ohnuté v kolenách do pravého uhla a chodidlá celou plochou položené na podlahe. Aj v tomto prípade vystupuje ako dôležitý parameter výška stola. Pokiaľ je stôl nízky, nielenže si otláčate o jeho dosku kolená, ale núti Vás zároveň nohy naťahovať dopredu. Je samozrejme prirodzené, že si čas od času budete chcieť nohy natiahnuť, aby neboli neustále v rovnakej polohe, dôležité je ale vrátiť ich po čase do pôvodnej ergonomickej pozície. Aby ste nemali nohy neustále v strnulej polohe, prichádzajú výrobcovia stolov s konštrukčným riešením, kedy na spodnú konštrukciu pridávajú spojnicu (dolná konštrukcia v tvare písmena „I“), na ktorú si nohy môžete pohodlne položiť.

Ergonómia herných stolov - nohy

Oči a krk

Asi najviac sú u hráčov namáhané oči vďaka nepretržitému sledovaniu monitora. Bez toho by ale samozrejme hranie nešlo. Ako ale očiam uľaviť? Pomôže správne nastavenie monitora. Monitor by mal byť umiestnený približne 45-70 cm od očí, pri výbere herného stola je teda dobré taktiež pozerať na hĺbku stola, aby ste monitor nemali príliš blízko očí. Horný okraj obrazovky by potom mal byť vo výške očí. Zorný uhol čiže uhol medzi dvoma krajnými sledovanými bodmi vo zvislej rovine je odporúčaný 0 - 60°. Dbajte taktiež nato, aby ste pri sledovaní monitora nemali hlavu naklonenú dopredu. Toto je hlavná príčina bolesti krčnej chrbtice, ktorá môže časom smerovať aj k bolesti hlavy.

Ergonómia herných stolov - Oči a krk

Pohyb

Aj keď sa vám herné bitky nebude chcieť prerušovať, pamätajte na to, že pre zdravie je najdôležitejší pohyb. Skúste si nastaviť na mobile alebo hodinkách každú hodinu upozornenie a urobte si krátke prestávky. Na chvíľu sa prejdite po byte, dodržujte pitný režim, prípadne si pretiahnite bedrá jednoduchým cvikom. Postavte sa, majte nohy rozkročené na šírku ramien, zaprite si ruky o zadok a s výdychom pretlačte panvu smerom dopredu a zakloňte telo. Opakujte cca 3x za sebou.